RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (RPH)


RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN ( RPH )


Faktor-faktor yang diambil kira untuk menentukan pilihan kaedah pengajaran :

Topik  : Berwuduk ( ibadat )

 1: Permulaan/Mencungkil Idea
i.                    Bersoaljawab tentang bahagian air
ii.                  Menerangkan kegunaan dan kepentingan air
iii.                Memperkenalkan tajuk dengan penerangan pendek.

 2: Menstruktur/Menstruktur Semula
i.                    Sumbangsaran tentang bahgian air air
ii.                  Penerangan tentang kegunaan air
iii.                Menerangkan bahagian anggota wuduk
iv.                Menerangkan cara-cara mengambil wuduk

3: Aplikasi Idea
i.                    Memberitahu sebab-sebak berwuduk
ii.                  Menyenarai anggota-anggota wuduk
iii.                Tunjuk cara berwuduk anggota wajib dan sunat


 4: Refleksi/Penutup
i.                    Murid mengetahui anggota wuduk
ii.                  Murid dapat melakukan wuduk (fardu dan sunat)
iii.                Murid  membezakan antara anggota fardu dan sunat









Rancangan Pengajaran Harian (RPH )  

 Mata Pelajaran :           Wuduk ( ibadat )
  
Tarikh                 :          23 April 2012 (selasa)   
               
Kelas                  :          1  Amanah
  
 Masa                 :          9.00 - 9.00pagi (30 minit) 
                            
Bil.Pelajar           :          30 orang

Tajuk                   :          Wuduk ( perkara fardu dan sunat )

Objektif pembelajaran :
                                 i.       Murid dapat mengambil wuduk dengan betul dan sempurna

Hasil pembelajaran :     Di akhir sesi pembelajaran ini, murid dapat;

Pengetahuan Sedia Ada :

                                 i.         Murid telah mengenal anggota wuduk
                                 ii.        Murid telah biasa melakukan amalan berwuduk
Konsep :
                  i.         Menghargai pemberian Allah iaitu air
                                ii.         Cinta terhadap ibadat yang ditentu oleh Allah




Bahan :
                                i.        Buku teks
                                ii.       Gambar
                            iii.       Kad  perkataan
                                iv.      Kad Imbasan

Nilai  :
                                i.       Menjaga kebersihan diri dan rohani
                               ii.       Menimbul rasa penting dalam kehidupan
Kemahiran  :
                           a. Menguasai Isi Kandungan ( Kognitif )
                            i.         Menerangkan secara ringkas kepentingan air dalam kehidupan                    
                            ii.        menyatakan kepentingan mengangkat wuduk

                           b. Membina Kemahiran Saintifik, Berfikir Dan Strategi Berfikir    
                               ( Psikomotor )
i.                    Menerang dan menjelaskan tentang kepentingan air
dan kepentingan berwuduk

Rancangan Pengajaran Harian (RPH)
Langkah
&
Masa
Isi Pelajaran
Aktiviti  P & P
Catatan
Aktiviti Guru
Aktiviti Murid
Permulaan/
Mencungkil idea
5(minit)
-Jenis air
- Kepentingan air
-Membuat kaitan dengan pengetahuan sedia ada murid dengan teknik menyoal
-Cungkil idea murid tentang kegunaan
air
-Murid memberi respon
Strategi/Teknik:
Penyoalan seluruh kelas menggunakan bahan maujud  (sebotol air mineral)

Menstruktur/
Menstruktur semula
(12 minit)
- Anggota wuduk
-Perkara fardu dalam wuduk
-Penekanan kepada niat wuduk

- menujukkan gambar anggota wuduk
-membaca perkara berkaitan dengan anggota fardu semasa berwuduk
-murid memberi respon dengan membaca perkataan yang di sediakan

-gambar anggota wuduk

-menbaca  potongan kad perkataan







Aplikasi Idea
(8 minit)
-tunjuk cara berwuduk
-suai gambar anggota wuduk dengan ayat dalam kumpulan

-aktiviti kumpulan
-suai gambar anggota wuduk engan perkataan
-murid memberi respon dengan menyusun gambar berpandukan arahan guru


Strategi:
-Perbincangan
-gerak kerja kumpulan
Refleksi/
Penutup
(5minit)

-Isi tempat kosong

-menyiap lambaran kerja yang diberi

-murid-murid berbincang untuk menjawab lambaran kerja

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (RPH)

1 ulasan:

  1. JAZAAKALLAHU KHAIRA USTAZ... BYK MEMBANTU SAYA MEMBINA RPH...

    BalasPadam